VERGİ BORÇLARINA YENİDEN YAPILANDIRMA İMKANI

Vergi ve vergi cezaları, gecikme faizleri, gümrük vergileri, SGK ve belediye alacaklarını yeniden yapılandıran kanun teklifi TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Getirilen düzenlemeyle Maliye Bakanlığına bağlı tahsil dairelerince takip edilen vergi ve bunlara bağlı vergi cezaları, askerlik, sigorta primleri, genel sağlık sigortası prim alacakları gibi alacaklar ile bu alacaklara ilişkin her türlü faiz, zam, gecikme zammı, gecikme faizi, cezai faiz ve gecikme cezaları yeniden yapılandırılacak. Buna ek olarak, belediyelerin idari para cezaları, su, atık su ve katı atık ücreti alacakları, belediyelere ödenmesi gereken paylar hariç, beyana dayanan vergiler ve 2016’ya ilişkin 30 Haziran’dan önce tahakkuk eden vergi ve bunlara bağlı vergi cezaları, gecikme faizleri, gecikme zamları da yeniden yapılandırma kapsamında yer alacak.

KANUNUN ÖNEMLİ NOKTALARI

  • Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, getirilen düzenleme ile kesinleşmiş kamu alacaklarının asıl tutarlarından vazgeçilmeyecek. Yani vergi asıllarında herhangi bir indirim veya af söz konusu olmayacak. Ancak bu asıllara uygulanan gecikme faizi, gecikme zammı ve gecikme cezası gibi alacaklar silinecek; bunun yerine, yurt içi ÜFE esas alınarak belirlenecek olan daha düşük bir tutar ödenecek.
  • Bu suretle hesaplanmış olan yeni tutar iki ayda bir ödenmek koşulu ile 6, 9, 12 veya 18 taksitte, yani 36 aya varan vadelerle ödenecek. Bu yeniden yapılandırma işleminde alınacak olan faiz de oldukça düşük bir faiz olacak.
  • Ayrıca borcunu peşin ödeyene faiz ve gecikme zammının %50’si oranında ilave bir indirim daha yapılacak.
  • Düzenleme, 30 Haziran 2016 tarihine kadar olan borçları kapsayacak.
  • Yapılandırmadan yararlanmak isteyenler Ekim 2016 sonuna kadar ilgili vergi dairelerine, sosyal güvenlik kurumlarına ve belediyelere başvuracak olup, vergi borçluları Kasım 2016 sonuna kadar, SGK borçluları ise Aralık 2016 sonuna kadar ilk taksitlerini ödeyecekler.
  • İlk iki taksitin süresinde tam ödenmemesi ya da süresinde ödenmeyen veya eksik ödenen diğer taksitlerin kanunda belirtilen şekilde ödenmemesi veya bir takvim yılında ikiden fazla taksitin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde yapılandırma hakkı kaybedilecek.
  • Diğer taraftan, gelir ve kurumlar vergisi ile KDV mükelleflerinin geçmiş 5 yıla ilişkin olarak daha önce beyan ettikleri tutarları belli oranlarda artırmaları halinde matrah veya vergi artırımında bulunulan yıllara ilişkin herhangi bir vergi incelemesi yapılmayacak.
  • Bu düzenlemelerden yararlanmak isteyen borçluların dava açmamaları, açılmış davalardan vazgeçmeleri ve kanun yollarına başvurmamaları şartı aranacak.

Kanunun Resmi Gazete’de yayımlanmasından sonra, işletme kayıtlarının düzeltilmesi ve bazı varlıkların milli ekonomiye kazandırılmasına ilişkin düzenlemeleri de kapsayan bu yapılandırma hakkında, Gelir İdaresi Başkanlığından ayrıntılı bilgiye ulaşılabilecek.

Bu yazı 08-Ağustos içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s