10 SORUDA EMLAK VERGİSİ MUAFİYETİ

Bu yıl emlak vergisinin birinci taksit ödemesi 31 Mayıs Salı günü sona eriyor. Öte yandan bazı kişilerin emlak vergisi ödemeleri gerekmiyor. Hatta bu kişilerin geçmiş yıllarda bilmeden ödedikleri vergileri geri almaları bile mümkün. Emlak vergisi muafiyetine ilişkin sıkça sorulan 10 soru ve bu soruların cevapları yazımızda…

1.Kimler emlak vergisi muafiyetinden yararlanabilir?

Türkiye sınırları içinde brüt alanı 200 m²’yi geçmeyen tek meskene sahip olan;

– Hiçbir geliri olmayanlar (İşsizler, ev hanımları gibi.),

– Gelirleri yalnızca kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından (SSK, Bağkur, Emekli Sandığı) aldıkları aylıktan ibaret bulunanlar,

– Şehitlerin dul ve yetimleri,

– Gaziler ve engelliler,

emlak vergisi muafiyetinden yararlanabilir.

2.Kaç ev için emlak vergisi muafiyetinden yararlanılabilir?

Muafiyetten yararlanılabilmesi için kişinin, Türkiye sınırları içinde brüt 200 m²’yi geçmeyen tek meskeninin olması gerekiyor. Hisse ile bile olsa, birden fazla meskene sahip olanlar bu muafiyetten yararlanamaz.

3.Muafiyetten yararlanmak için ne yapmak gerekli?

Muafiyet şartlarını taşıyanların, meskenin bağlı bulunduğu belediyeye bir dilekçe ile başvurarak durumlarını bildirmeleri yeterli.

4.Hiçbir geliri olmayanlar ile geliri münhasıran sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan ibaret olanların (yani emeklilerin) eşlerinin geliri ya da gayrimenkulünün bulunması durumunda emlak vergisi muafiyetinden yararlanılabilir mi?

Evet, yararlanılabilir. Eşin gelirinin bulunması veya eşin adına kayıtlı birden fazla gayrimenkulün bulunması, diğer eşin emlak vergisi muafiyetinden yararlanmasına engel teşkil etmez.

5.Muafiyetten yararlanmak için meskende bizzat oturuyor olmak şart mıdır?

Muafiyetten yararlanmak için meskende bizzat oturma şartı yoktur. Bu nedenle, sahip olduğu, büyüklüğü 200 m2’yi geçmeyen tek meskeni boş tutan, kiraya veren veya bedelsiz olarak bir başkasının kullanımına bırakarak başka bir konutta kirada oturanlar da diğer şartları taşımaları kaydıyla muafiyetten yararlanabileceklerdir.

6.Toplamı 200 m2’den büyük hisseli konutta hisse başına 200m2’den az yer isabet ederse muafiyetten yararlanılabilir mi?

Hayır, yararlanılamaz. Muafiyetten yararlanmak için konutun toplam büyüklüğünün 200 m2’den az olması gerekiyor. Konut 200 m2’den büyükse kişi başı daha az hisse düşse bile hiçbir hissedar muafiyetten yararlanamaz.

7.Arsa veya araziye sahip olanlar muafiyetten yararlanabilir mi?

Muafiyet sadece konutlar için getirilmiş olup arsa, arazi gibi diğer gayrimenkuller için geçerli değildir.

8.Sadece yazlık evi olanlar muafiyetten yararlanabilir mi?

Ara sıra gidilen yazlık veya dağ evi gibi konutlara sahip olanlar emlak vergisinden muaf değildir. Fakat tüm seneyi yazlık evinde geçiren ve ikametgâhı sürekli oturum şeklinde bulunan kişiler bu muafiyetten yararlanabilir.

9.Yurtdışında emekli olan ve Türkiye’de brüt 200 m²’yi geçmeyen tek konutu olanlar muafiyetten yararlanabilir mi?

Muafiyetten yararlanmak için kişinin Türkiye’deki sosyal güvenlik kurumlarından emekli olması gerekmektedir. Dolayısıyla yurtdışında emekli olanlar bu muafiyetten yararlanamaz.

10.Gerekli şartları taşıyan fakat muafiyetten haberi olmayıp geçmiş yıllarda emlak vergisi ödeyenler ödedikleri vergileri geri alabilir mi?

Gerekli şartları taşımasına rağmen haksız yere ödenmiş emlak vergisi var ise ödenen tutar, geriye dönük 5 yıllık zamanaşımına uğramadan iade alınabilir. Bu durumda ilgili belediyeye dilekçe vererek düzeltme talep edilmesi ile fazladan ödenen vergilerin iadesi istenebilir.

Bu yazı 05-Mayıs içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s