MUHTASAR BEYANNAMELER VE DAMGA VERGİSİ BEYANNAMELERİ İLE BA-BS BİLDİRİM FORMLARININ VERİLME SÜRELERİ UZATILDI

193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 98’inci maddesine göre, vergi tevkifatı yapmaya mecbur olan mükellefler bir ay içinde yaptıkları ödemeleri veya tahakkuk ettirdikleri kâr ve iratlar ile bunlardan tevkif ettikleri vergileri ertesi ayın 23’üncü günü akşamına kadar bildirmeye mecburdurlar. Yine Damga Vergisi Kanunu’nun 22 ve 23’üncü maddelerine göre, makbuz karşılığı veya istihkaktan kesinti şekliyle ödemelerde bir ay içinde düzenlenen veya kesilen damga vergileri ertesi ayın 23’üncü günü akşamına kadar vergi dairesine bildirilmek zorundadır. Ayrıca söz konusu vergiler aynı ayın 26’ncı günü akşamına kadar ödenmelidir.

Mükellefler tarafından gelen talepler doğrultusunda Gelir İdaresi Başkanlığınca 14/09/2015 tarihli ve VUK-79/2015-9 sayılı Vergi Usul Kanunu Sirküleri yayımlanmış olup sirküler ile, içinde bulunduğumuz Eylül ayına ilişkin Muhtasar Beyannameler ile Damga Vergisi Beyannamelerinin verilme süreleri uzatılmıştır. Son tahlilde, 23 Eylül 2015 günü sonuna kadar verilmesi gereken Muhtasar Beyannameler ile Damga Vergisi Beyannameleri 28 Eylül 2015 Pazartesi günü sonuna kadar verilebilecektir.

Ayrıca 30 Eylül 2015 tarihine kadar elektronik ortamda gönderilmesi gereken “Form Ba” ve “Form Bs” bildirimlerinin verilme süresi de 05 Ekim 2015 tarihi saat 23:59’a kadar uzatılmıştır.

Son olarak belirtmemiz gerekir ki, beyanname verme süresinin uzatılması, ödeme süresinin uzamasına yol açmamaktadır. Dolayısıyla, mükelleflerin beyan ettikleri vergileri kanuni süresinde (26 Eylül 2015 Cumartesi günü hafta sonuna denk geldiğinden 28 Eylül 2015 Pazartesi günü) ödemeleri gerekmektedir.

Bu yazı 09-Eylül içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s