VERGİ KAÇIRANI BİLDİRENE BÜYÜK İKRAMİYE!

Maliye Bakanlığı, vergi kayıp ve kaçağının önlenmesi için vatandaşlarla işbirliği içerisinde çalışıyor. Kısaca ifade etmek gerekirse: “Vergi kaçıranı bildir, ikramiyeyi kazan!”

Devlet, vergi kaçakçılığını ihbar eden vatandaşına, vergi incelemesi sonucunda çıkan verginin ve bu vergiye bağlı vergi ziyaı cezasının en az %10’unu ihbar ikramiyesi olarak veriyor. İkramiyenin üçte biri verginin kesin olarak tahakkukunda, üçte ikisi de verginin tahsilinden hemen sonra ödeniyor. Vatandaş, isterse Bakanlığın ilgili birimlerine dilekçe ile, isterse 444 0 189 VİMER (Vergi İletişim Merkezi) hattı aracılığı ile ihbarda bulunabiliyor.

Yetkili makamlara yapılacak olan ihbarlarda ihbarcının adı ve soyadını, imzasını ve iş veya ikametgâh adresini belirtmesi gerekiyor. Ayrıca sadece “Vergi kaçırıyor.” diyerek yapılan ihbarlardan dolayı ihbarcı, ihbar ikramiyesi alamıyor. İhbarcının söz konusu ikramiyeyi alabilmesi için, vergi ziyaına sebebiyet veren fiilleri açıkça belirtmesi ve buna ilişkin delilleri sunması gerekiyor. Örneğin ihbarcı dilekçesinde, vergi kaçıran kişinin daha az vergi ödemek için sadece bir kısım işlemlerini yasal defterlerine kaydettiğini, işlemlerinin tamamını ise yasal olmayan ikinci bir deftere kaydederek gelirinin bir kısmını gizlediğini belirtmiş olabilir. Bu durumda ihbarcının ihbar dilekçesine; örneğin ikinci defterin nerede saklandığına ilişkin birtakım somut bilgiler eklemesi veya defterin tamamının veya bir bölümünün kopyasını ya da buna benzer delilleri eklemesi gerekiyor. Diğer taraftan ikramiyeye hak kazanabilmesi için vergi incelemesi bitmeden önce ihbarcının ihbardan vazgeçmemesi ve dilekçesinde mutlaka ihbar ikramiyesi istediğini belirtmesi gerekiyor. Aksi takdirde ihbarı doğru bile çıksa ihbar ikramiyesine hak kazanamıyor!

Aklınıza şu soru gelebilir: “Peki devlet, vatandaşına ihbar ikramiyesini gerçekten ödüyor mu?” Sorunun cevabı Maliye Bakanlığının faaliyet raporlarındaki verilerin yer aldığı aşağıdaki tablolarda açıkça görülüyor. Dikkat edileceği üzere ihbar ikramiyesine hak kazanan vatandaşların sayısı ile vatandaşa ödenen ihbar ikramiyesi tutarı yıllar itibariyle ciddi oranda artış gösteriyor.

İhbar İkramiyesi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Son olarak şu hususu da belirtelim: İhbarda bulunan kişilerin isimleri ve bilgileri, vergi kanunları gereğince gizli tutuluyor ve bu bilgiler ihbar edilene kesinlikle verilmiyor. Fakat, arama yapılmasını gerektiren vergi incelemelerinde ihbarcının ihbarı asılsız çıkarsa, ihbar edilen kişi, öğrenmek istediği takdirde vergi dairesine başvurarak ihbarcının kim olduğunu öğrenebiliyor.

Not: Tarsus Gündem Gazetesi’nde yayınlanan bu yazımıza birtakım eklemeler yapılarak yazı güncellenmiştir.

Bu yazı 09-Eylül içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s