MERSİNLİ MÜKELLEFLER! VERGİ CEZALARI İÇİN PANİĞE KAPILMAYIN!

Yayın Tarihi: 22/04/2015

Yayınlanan Yer: Mersin Özgür Bakış Gazetesi, http://www.mersinbakis.com

Geçmişten günümüze mükelleflerin, kendilerine vergi ceza ihbarnamesi geldiği zaman fazlasıyla paniğe kapıldıklarını görmekteyiz. Oysaki Gelir İdaresi Başkanlığının 2014 yılına ilişkin geçenlerde yayınladığı “Faaliyet Raporu” mükelleflerin bu kadar endişelenmelerine gerek olmadığını gösteriyor. Mersinli mükellefler için de aynı durum söz konusu. Şöyle ki; Vergi Usul Kanunu’nda “uzlaşma” adı verilen bir müessese bulunmakta. Uzlaşma kısaca, mükelleflerin kendilerine vergi ve ceza kesildiğinde, mahkemede dava açmamaları koşuluyla, bu vergi ve cezaların bir kısmını ödemeyi kabul etmeleri ve Vergi İdaresiyle pazarlık yapıp bu tutarı en aza indirmeye çalışarak karşılıklı anlaşmaları olarak açıklanabilir.

Mükelleflerin bu hakkını sakın hafife almayın! Geride bıraktığımız 2014 yılında uzlaşma sayesinde Mersinli mükellefler özellikle vergi cezalarının büyük bir kısmını ödemekten kurtuldu! Mersin genelinde 2014 yılında toplam 4.844.806,00 TL’lik “vergi” tutarı, tarhiyat sonrası uzlaşmaya konu edildi ve uzlaşma sonucunda Vergi İdaresi bu tutarın 395.275,00 TL’sini almaktan vazgeçti! Daha da önemlisi; yine 2014 yılında Mersinli mükelleflere kesilen toplam 6.591.835,00 TL tutarındaki “vergi cezasının” tam tamına 5.560.883,00 TL’si uzlaşma sonucunda Vergi İdaresince silindi! Bu demek oluyor ki, Mersinli mükellefler 2014 yılında tarhiyat sonrası uzlaşma sayesinde, kendilerine kesilen vergi cezalarının %84’ünü ödemekten kurtuldu! (Bu oran 2013 yılında da %90 civarındaydı.)

Dolayısıyla, değerli Mersinli mükelleflerimize, vergi ceza ihbarnamesi geldiği zaman paniğe kapılmamaları çağrısında bulunuyorum. Görüldüğü üzere, uzlaşma sayesinde vergi ve cezaların büyük bir kısmının Vergi İdaresince silinmesi mümkün. Bunun için yapılması gereken tek şey, vergi ceza ihbarnamesinin tebliğ tarihinden itibaren 30 gün içinde uzlaşma talebinde bulunmak.

Önemli olan diğer bir nokta; mükellefler, uzlaşma sonucunda Vergi İdaresi ile anlaşamadıkları takdirde vergi mahkemelerinde dava açma yoluna gidebilmektedirler.

Diğer taraftan, vergi cezalarında indirimin, uzlaşma müessesesi ile sınırlı olmadığını belirtelim. Uzlaşmadan faydalanmak istemeyen mükellefler, Vergi Usul Kanunu’nun 376. maddesinde yer alan şartların taşınması halinde, vergi ceza ihbarnamesinin tebliğ tarihinden itibaren 30 gün içinde bir dilekçe ile vergi dairesine başvurarak vergi ve cezaları vadesinde ödeyeceklerini bildirirlerse, vergi dairesi “vergi ziyaı” cezasının birinci defada yarısını; daha sonra gelen cezaların da 1/3’ünü indiriyor. “Usulsüzlük” ve “özel usulsüzlük” cezalarında ise indirim oranı her defasında 1/3.

Tüm bu açıklamalardan sonra oldukça önemli olduğunu düşündüğüm bir hususu daha belirtmek isterim ki, uzlaşma müessesesi vergi cezalarının caydırıcı etkisinin ve dürüst mükelleflerin Vergi İdaresine olan güveninin azalmasına, bundan dolayı vergi ödevlerinin aksatılmasına neden oluyor. Ülkemizde vergi adaletinin sağlanması, vergi bilincinin gelişmesi ve dolayısıyla toplumsal refah düzeyinin artması için uzlaşma müessesesinin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Bu yazı 04-Nisan içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s