GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİ İÇİN SON HATIRLATMA

Yayın Tarihi: 24/03/2015

Yayınlanan Yer: Tarsus Gündem Gazetesi, www.tarsusgundemgazetesi.com

Bilindiği üzere 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 1. maddesine göre gerçek kişilerin gelirleri, gelir vergisine tabidir. Söz konusu Kanunun 2. maddesinde gelire giren kazanç ve iratlar;

  • Ticari kazançlar,
  • Zirai kazançlar,
  • Ücretler,
  • Serbest meslek kazançları,
  • Gayrimenkul sermaye iratları,
  • Menkul sermaye iratları,
  • Diğer kazanç ve iratlar,

şeklinde sıralanmıştır. Yine aynı Kanunun “Yıllık Beyannamenin Verilmesi” başlıklı 92. madde hükmüne göre, mükellefler elde ettiği gelir ve iratlar için mart ayının başından yirmi beşinci günü akşamına kadar yıllık beyanname vermek zorundadırlar. Kanunun 117. maddesine göre ise yıllık beyanname üzerinden tahakkuk eden gelir vergisi, mart ve temmuz aylarında olmak üzere iki eşit taksitte ödenmektedir.

***

Tüm bu açıklamalar çerçevesinde, yukarıda yer alan gelir unsurlarına sahip olan mükelleflerin 2014 yılına ilişkin gelirleri için 25 Mart 2015 tarihine kadar yıllık beyanname vermeleri gerekmekle birlikte 23/03/2015 tarihli ve VUK-72/2015-2 sayılı Vergi Usul Kanunu Sirküleri uyarınca bu süre 31 Mart 2015 tarihine kadar uzatılmıştır. Söz konusu gelirlere ilişkin tahakkuk eden gelir vergisi, 2015 yılının Mart ve Temmuz aylarında olmak üzere iki eşit taksitte ödenecektir. Beyannamenin verilmemesi durumunda ise Vergi Usul Kanunu’nda yer alan usulsüzlük, özel usulsüzlük ve vergi ziyaı cezalarına ilişkin hükümler uygulanacaktır.

Son olarak şu hususu da belirtelim: Mükellefler, hafta içi 09:00-19:00 saatleri arasında Vergi İletişim Merkezini (VİMER – 444 0 189) arayarak yukarıda açıklanan konuya ilişkin her türlü bilgiyi edinebilirler.

Bu yazı 03-Mart içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s